فهرست بستن

گرم شدن زمین حاصل عصر صنعتی‌سازی

تغییرات آب‌وهوایی معضلی است که در طول شکل‌گیری و انبساط قرنِ مدرن و شهری‌سازی جوامع دامن‌گیر انسان‌ها و دیگر موجودات زنده شده است؛ اتفاقاتی چون آب شدن توده‌های یخ در دو قطب شمال و جنوب، مشکلات لایه‌ی اُزن، گازهای گل‌خانه‌ای، باران اسیدی، گرم شدن زمین و موارد دیگر، تأثیر تغییرات آب‌وهوا بر زیست‌بوم زمین محسوب می‌شوند.

تغییرات آب‌وهوایی Climate Change معضلی است که در طول شکل‌گیری و انبساط قرنِ مدرن و شهری‌سازی Urbanization جوامع دامن‌گیر انسان‌ها و دیگر موجودات زنده شده است؛ اتفاقاتی چون آب شدن توده‌های یخ در دو قطب شمال و جنوب، مشکلات لایه‌ی اُزن، گازهای گل‌خانه‌ای، باران اسیدی، گرم شدن زمین و موارد دیگر، تأثیر تغییرات آب‌وهوا بر زیست‌بوم زمین محسوب می‌شوند. این رخ‌دادها و نمونه‌های دیگری که در محیط‌زیست مادی جهان در حال وقوع است و هر روز نیز با مشکلات عمیق‌تری مواجه می‌شود، تأثیرات گسترده‌ای در تمدنِ معاصرِ جهان و فرآیند تمدن‌سازی و سقوط آن به سمت فروپاشی می‌گذارد.

با توجه به این‌که اقتصاد متکفل معیشت جهان است و «جهانی فکر کردن در اقتصاد» بر ما واجب می‌کند که تمام پدیده‌های تأثیرگذار بر نظام معیشت را در کنار هم و در نسبت با هم مورد بررسی قرار دهیم، مطالعه‌ی واقعه‌ی گرم شدن زمین نیز در کنار مؤلفه‌های دیگرِ بحران‌زای اقتصادی، در دستور کار مرکز پایش استراتژیک فروپاشی اقتصاد قرار می‌گیرد؛ از این‌رو بانک جهانی World Bank به‌عنوان یکی از معدود نهادهایی که در تصمیم‌گیری برای جهان از سال 1945 -با پایان جنگ جهانی دوم- فعالیت خود را شروع کرده و در عرصه‌ی بسط لیبرالیسم اقتصادی در جهان با قدرت عمل می‌کند، گزارشی را در 23 نوامبر سال 2014 در 320 صفحه منتشر کرده که وضعیت تغییرات آب‌وهوایی و گرم‌شدن زمین را به تفکیک ژئوپلتیک جهانی مورد بررسی قرار داده است؛ خلاصه‌ای از این گزارش به نقل از خبرگزاری تسنیم در ادامه می‌آید/مرکز پایش:گرم شدن زمین

بانک جهانی طی گزارشی در مورد اثرات گرم شدن هوا بر اقتصاد و زندگی در کره زمین اعلام کرد دمای هوا در جهان از زمان آغاز عصر صنعتی‌شدن Industrialization چهار درجه گرم‌تر شده است و انتظار می‌رود تا پایان قرن 21 دمای هوا در فصل تابستان در بخش‌هایی از الجزایر، عربستان و عراق 8 درجه سانتی‌گراد گرم‌تر شود.

این گزارش افزود: تغییرات آب‌وهوایی منابع آبی در خاورمیانه و شمال آفریقا را بیش از گذشته با کمبود مواجه خواهد کرد و موجب تبعاتی عمده برای زندگی انسان و امنیت غذایی در منطقه خواهد شد. اگر درجه‌ی حرارت هوا 1.5 تا 2 درجه افزایش یابد، در کشورهایی نظیر اردن، مصر و لیبی، میزان محصولات کشاورزی ممکن است تا سال 2050 تا 30 درصد کاهش یابد. تمام پایتخت‌های منطقه ممکن است هر سال با روزهای داغی مواجه شوند.

بر اساس گزارش جدید بانک جهانی، تغییرات گسترده آب‌وهوایی در حال تاثیرگذاری بر مردم جهان از طریق آسیب‌زدن بر محصولات کشاورزی و خطوط ساحلی است و امنیت آب را با ریسکی جدی مواجه ساخته است، اما می‌توان با جلوگیری از گرم‌تر شدن زمین، این تاثیرات مخرب را کاهش داد.

رئیس بانک جهانی گفت: «این گزارش آنچه را که دانشمندان می‌گفتند تایید می کند؛ این تغییرات کاهش فقر را دشوارتر می کند و زندگی میلیون ها انسان را در معرض خطر قرار می دهد.»

گزارش بانک جهانی نشان می‌دهد که چگونه گرم‌تر شدن زمین در حال تهدید سلامت و زندگی جمعیت‌هاست.

بر اساس این گزارش، کاهش حجم محصولات کشاورزی یک تهدید مشترک برای 3 منطقه از جهان (خاورمیانه و شمال آفریقا، امریکای لاتین و منطقه کارائیب و بخش هایی از اروپا و آسیای میانه) است. فشارهای ناشی از گرم شدن زمین بر منابع طبیعی و متعاقباً مهاجرت افراد ممکن است ریسک بروز جنگ در مناطق مختلف را افزایش دهد. بالا رفتن سطح آب دریاها نیز یکی دیگر از تبعات گرم شدن زمین است که می تواند موجب بروز خساراتی به ارزش میلیاردها دلار به شهرهایی نظیر اسکندریه، بنغازی و الجزیره و همچنین شهرهای اطراف رود نیل شود.بانک جهانی

بانک جهانی تأکید کرد کاهش حجم محصولات کشاورزی تاثیر قابل توجهی بر رشد اقتصادی و ثبات اجتماعی کشورها خواهد داشت. به همین جهت، باید تغییرات تکنولوژیک و رفتاری جدی برای کاهش اثرات مخرب گرم شدن کره زمین در دستور کار قرار گیرد.

5 دی 1393

متن کامل این گزارش را می‌توانید از این‌جا دریافت کنید.


مطالب مرتبط :