فهرست بستن

پیمان پولی دوجانبه انقلابی برای مقابله با کشورهای استعماری

استفاده از یک ارز ثابت در مبادلات بین‌المللی را یک اشتباه بزرگ استراتژیک است…در حال حاضر روسیه برای فروش گاز مبادرت به همین کار کرده است و مبادلاتش را بر اساس «پیمان پولی دوجانبه» انجام می‌دهد…1393/04/02

سید سعید زمانیان دهکردی، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی «خبرگزاری دانشجو» استفاده از یک ارز ثابت در مبادلات بین‌المللی را یک اشتباه بزرگ استراتژیک خواند و گفت: یکی از اشکالات عمده‌ای که در سیاست‌های ارزی اکثر کشورهای دنیا مشاهده می‌شود این است که اقتصاد و معاملات تجاری بین‌المللی خود را بر مبنای پولی همچون دلار می‌گذارند که یک اشتباه محض و استراتژیک است.

سید سعید زمانیان دهکردی-دلارزدلایی-پیمان دوجانبه پولی

«اگر بتوانیم پیمان پولی دوجانبه را جای‌گزین روند کنونی معاملات تجاری کشورها کنیم، به انقلابی بزرگ برای برخورد با جریان‌های استکباری در دنیا دست زده‌ایم»

وی افزود: این موضوع چه در کوتاه‌مدت و چه در بلندمدت ضررهای بزرگی به اقتصاد کشورها می‌زند چراکه به موجب این امر تنها ساختارهای اقتصادی آمریکاست که در شکل‌گیری با دلار تقویت شده و ارزش و پایه پولی این کشور بالا می‌رود.

با عمل کردن به مفاد توافقنامه‌هایی همچون «پیمان پولی دو جانبه» و این‌که هر کشوری از پول رایج خود در معاملات بهره جوید، عملاً خواهیم توانست بسیاری از معضلات ارزی کشور را پوشش دهیم و در ضمن به ندرت وجود یک ارز ثابت همچون دلار را از سیستم ارزی دنیا حذف کنیم.

در حال حاضر روسیه برای فروش گاز مبادرت به همین کار کرده است و مبادلاتش را بر اساس «پیمان پولی دوجانبه» انجام می‌دهد. ما نیز باید به همین سمت برویم.

خبرگزاری دانشجویان ایران

2 تیر 1393


مطالب مرتبط :