فهرست بستن

وقوع خشک‌سالی عظیم در غرب آمریکا

دزدی آب در ایالات متحده-هم‌اکنون قیمت مواد غذایی با سرعت نگران‌کننده‌ای رو به افزایش است و خشک‌سالی آن‌قدر ادامه پیدا می‌کند و اوضاع به قدری وخیم می‌شود که ساکنین کالیفرنیا آن‌جا را ترک خواهند کرد. باید امیدوار بود و دعا کرد که این خشک‌سالی در بعضی مناطق متوقف شود زیرا در غیر این صورت مردم در شرایط سهمیه‌بندی آب شدید، طوفان‌های گردوغبار غول پیکر و قیمت مواد غذایی فلج کننده قرار می‌گیرند.1393/04/24

وقتی دانشمندان از عبارات بدترین خشک‌سالی برای توصیف اتفاقاتی که در نیمه‌ی غربی آمریکا در جریان است استفاده کردند، مردم آمریکا متوجه شدند که شرایط نامساعد است. به خاطرخشک‌سالی عظیمی که به نظر می‌رسد هرگز به پایان نرسد، بحران آب شروع شده است؛ بحرانی که اکثر مردم حتی در رؤیاهایشان هم تصور نمی‌کردند که در این عصر مدرن رخ دهد.

ایالت کالیفرنیا آب‌یاری چمن و شستن ماشین را برای مردم قدغن کرده است، اما اگر این خشک‌سالی ادامه داشته باشد، در نهایت اقدامات بیشتری در محافظت از آب به عمل می‌آید. درحقیقت، حدود نیمی از محصولات آمریکا از ایالت کالیفرنیا می‌آید و وقوع خشک‌سالی در این ایالت تبعات زیادی خواهد داشت.

هم‌اکنون قیمت مواد غذایی با سرعت نگران‌کننده‌ای رو به افزایش است و خشک‌سالی آن‌قدر ادامه پیدا می‌کند و اوضاع به قدری وخیم می‌شود که ساکنین کالیفرنیا آن‌جا را ترک خواهند کرد. باید امیدوار بود و دعا کرد که این خشک‌سالی در بعضی مناطق متوقف شود زیرا در غیر این صورت مردم در شرایط سهمیه‌بندی آب شدید، طوفان‌های گردوغبار غول پیکر و قیمت مواد غذایی فلج کننده قرار می‌گیرند.

03-20-sign-of-drough-big1

«به خاطرخشک‌سالی عظیمی که به نظر می‌رسد هرگز به پایان نرسد، بحران آب شروع شده است که اکثر مردم حتی در رؤیاهایشان هم تصور نمی‌کردند که در این عصر مدرن رخ دهد.»

در ادامه به بیست نشانه‌ی خشک‌سالی عظیم در نیمه‌ی غربی ایالات متحده که آغاز آخرالزمان را رقم می‌زند، اشاره می‌شود:

1. به گزارش لس‌آنجلس تایمز، در حال حاضر مرکز شهر لس‌آنجلس خشک‌ترین منطقه است

2. «انجمن کنترل منابع آبی ایالت کالیفرنیا[1]» اعلام کرده است که هم اکنون نزدیک به 50 محله در آستانه‌ی تمام شدن منابع آبی می‌باشد[2].

3. در تلاشی نومیدانه برای حفظ آب، ایالت کالیفرنیا در نظر دارد آب‌یاری چمن و شستن ماشین را قدغن کند. پس از اجرای این طرح، متخلفان برای هر جرمی که مرتکب می‌شوند، 500 دلار جریمه باید بپردازند.

4. گزارش شده است که یک پدیده‌ی جدید رسانه‌های اجتماعی به نام «بی‌شرمی خشک‌سالی[3]» در کالیفرنیا آغاز شده است؛ (به این صورت که) مردم از همسایه‌هایشان که در حال شستن ماشین هستند عکس و فیلم می‌گیرند و آن‌ها را به فیس بوک و توئیتر می‌فرستند.

5. تیم بارنت[4] دانشمند آب‌وهوا می‌گوید که وضعیت آب در لاس‌وگاس بدتر از آن چیزی است که بتوان تصور کرد و او معتقد است که باید بتواند از جاهای دیگر آب تهیه کرد در غیر این صورت شهر به‌زودی ورشکست خواهد شد.

6. سطح آب در دریاچه‌ی مید[5] در حال حاضر به پایین‌ترین سطح از سال 1937 کاهش یافته است و کاهش آب این دریاچه با سرعت وحشتناکی ادامه دارد. در این‌جا می‌توانید تصاویری از آن‌چه که در دریاچه‌ی مید درحال وقوع است ببینید.

7. راب مروکا[6] از مرکز تنوع زیستی[7] معتقد است که جمعیت شهر لاس وگاس به خاطر کمبود آب باید کاهش پیدا کند. خشک‌سالی مانند یک پیش‌روی آرام سرطان‌گونه اطراف بیابان و کویر عمل می‌کند. مانند گردباد یا تسونامی نیست (که اکنون همه‌چیزُ را تخریب کند بل‌که)، تاثیرات آن بعد از 10 سال بروز می‌کند و از آن جایی که موضوع آب وحشتناک‌تر می‌شود، می‌بایست در مورد جابه‌جایی جمعیت از لاس‌وگاس بحث کنیم.

8. در برخی از مناطق ایالت نوادای جنوبی، مسؤلان برای حفظ آب از روی ناچاری با پرداخت پول از مردم می‌خواهند تا چمن‌های باغچه‌شان را از بین ببرند.

9. طبق گزارش Accuweather، بیش از یک دهه از خشک‌سالی در امتداد رودخانه‌ی کلرادو موجب کمبود آب قریب‌الوقوع در جنوب غربی شده است که در نهایت روی زندگی ده‌ها میلیون نفر از مردم تأثیر می‌گذارد[8].

10. بسیاری از مردم متوجه این مشکل نمی‌شوند، اما هرگاه آب رودخانه بزرگ کلرادو کاهش یابد، دیگر به اقیانوس نمی‌ریزد[9].

11. دریاچه پاول در این منطقه کمتر از نصف کل است[10].

12. پیش بینی شده است که خشک‌سالی فعلی در کالیفرنیا برای دولت در سال جاری به تنهایی بیش از 2 میلیارد دلار هزینه در بر خواهد داشت[11].

خشکسالی در آمریکا

« در حال حاضر، نزدیک به 80 درصد از ایالت کالیفرنیا خشک‌سالی شدید یا خشک‌سالی استثنایی را تجربه می‌کنند…عدم تولید محصولات از ایالت کالیفرنیا در نهایت بر روی قیمت مواد غذایی در سراسر کشور تأثیر می‌گذارد… کالیفرنیا یکی از بزرگ‌ترین تولیدکننده‌های مواد غذایی در ایالات متحده است. پاسخ‌گوی بیش از نیمی از محصولات کشاورزی (سبزیجات،میوه‌جات و تره‌بار) و خشک‌بار (بادام،پسته،فندق و..) و 25 درصد از شیر و خامه کشور می‌باشد.»

13. کشاورزان در کالیفرنیا اجازه دارند که امسال به دلیل کم‌بود شدید آب حدود نیم میلیون هکتار زمین را بایر گذارند[12].

14. عدم تولید محصولات از ایالت کالیفرنیا در نهایت بر روی قیمت مواد غذایی در سراسر کشور تأثیر می‌گذارد؛ فقط کافی است که به آمار موجود در این وب‌سایت مراجعه کنید.

کالیفرنیا یکی از بزرگ‌ترین تولیدکننده‌های مواد غذایی در ایالات متحده است. پاسخ‌گوی بیش از نیمی از محصولات کشاورزی (سبزیجات،میوه‌جات و تره‌بار) و خشک‌بار (بادام،پسته،فندق و..) و 25 درصد از شیر و خامه کشور می‌باشد. هشتاد درصد از بادام جهان را این ایالت تولید می‌کند و مقدار آبی که برای تولید این محصول مصرف می‌شود-1.1 گالن در هر بادام است[13].

15. وقتی سفره‌های آب زیرزمینی در کالیفرنیا بی وقفه تخلیه می‌شوند، بعضی از مناطق دره‌ی San Joaquin هر سال 11 اینچ پایین می‌رود[14].

16. پیش‌بینی شده است که محصول گندم کانزاس از آن چیزی که در سال 1989 دیده شده است، بدتر خواهد بود[15].

17. خشک‌سالی، شرایط مناسبی را برای وقوع طوفان‌های حجیم گرد و غبار به شکل گسترده ایجاد کرده است. شما می‌توانید یکی از این طوفان‌های عظیم را از این‌جا ببینید.

خشکسالی در آمریکا

18. هم‌اکنون کالیفرنیا به قدری خشک و بی آب است که مردمِ آن منطقه به سرقت آب روی آورده‌اند. اخیرا از یک زوج ساکن در بخش Mendocino (در شمال غربی کالیفرنیا) 3.000 گالن آب به سرقت رفته است. در سال جاری دومین باری است که آن‌ها آسیب دیده‌اند[16].

19. در حال حاضر، نزدیک به 80 درصد از ایالت کالیفرنیا خشک‌سالی شدید یا خشک‌سالی استثنایی را تجربه می‌کنند[17].

20. اریک بولت[18]، هواشناس سرویس آب‌وهوای ملی می‌گوید که احتمالاً این خشک‌سالی بدترین خشک‌سالی است که در تمام عمرمان شاهد آن بوده‌ایم[19].

اکثر مردم خیال می‌کنند که این خشک‌سالی موقتی و زودگذر خواهد بود اما کارشناسان می‌گویند که خشک‌سالی عظیمی در سراسر تاریخ نیمه‌ی غربی ایالات متحده رخ می‌دهد که بیش از 100 سال طول می‌کشد. با ورود به یکی از آن دوران‌ها، به طور اساسی زندگی در آمریکا تغییر می‌کند. یک مسأله‌ی وحشتناک این است که در حال حاضر بسیاری از نقاط جهان با مشکل کمبود آب رو به رو هستند. در حقیقت، آمریکای شمالی در مقایسه با آفریقا و آسیا وضع بهتری دارد. برای اطلاعات بییشتر هم می‌توانید به این مقاله مراجعه کنید.

بدون وجود مقدار فراوان آب شیرین و آشامیدنی، تمدن مدرن ممکن نیست و در حال حاضر، ایالات متحده غربی و بسیاری از نقاط جهان این واقعیت را درک می‌کنند که مردم با برخی کمبودهای بسیار جدی آب در سال‌های آینده مواجه می‌شوند. بنابراین راه حل چیست؟

Michael Snyder

15 July 2014

24 تیر 1393

اصل این مطلب را می‌توانید از این‌جا پی بگیرید.


[1]. The California State Water Resources Control Board
[4]. Tim Barnett
[5]. Lake Mead
[6]. Rob Mrowka
[7]. Center for Biological Diversity
[18]. Eric Boldt


مطالب مرتبط :