فهرست بستن

مقدمات پیمان پولی دوجانبه بین ایران و روسیه

با توجه به تجربه‌های جهانی و نقاط مشترک بین ایران و روسیه، مقدمات ایجاد این پیمان پولی فراهم شده و هم‌زمان می‌توان از طریق این پیمان از پول ملی 2 کشور برای تجارت‌های فرامرزی که نیاز به ارز واسطه نباشد استفاده کرد. 1393/08/10

پیمان پولی دوجانبه میان بانک‌های مرکزی 2 کشور انجام می‌شود و تاکنون بیش از 47 پیمان پولی میان 32 کشور به امضا رسیده است که مورد آخر آن پیمان پولی میان چین و ایران است که با سقف زمانی 3 ساله منعقد شده است.

هادی قوامی عضو گروه دوستی-پارلمانی ایران و روسیه در نشستی خبری به ارائه گزارشی از سفر اخیر هیأت پارلمانی ایران به روسیه و چچن پرداخت. وی بیان کرد: پیش‌نهاد تشکیل پیمان دوجانبه پولی در همه نشست‌ها مورد استقبال مقامات روسیه قرار گرفته و البته باید تأکید کرد که این پیمان می‌تواند در انتقال ارز، آزادسازی ارز، مدیریت نوسانات نرخ ارز و تقویت نفوذ ارز ملی در تجارت خارجی نقش مهمی را به عهده داشته باشد.پیمان دوجانبه پولیاین عضو گروه دوستی-پارلمانی ایران و روسیه بر همین اساس متذکر شد: با توجه به تجربه‌های جهانی و نقاط مشترک بین ایران و روسیه، مقدمات ایجاد این پیمان پولی فراهم شده و هم‌زمان می‌توان از طریق این پیمان از پول ملی 2 کشور برای تجارت‌های فرامرزی که نیاز به ارز واسطه نباشد استفاده کرد. البته این سؤال مطرح می‌شود که چرا روسیه مورد هدف در این زمینه قرار گرفته است زیرا طی سال‌های گذشته هم‌گرایی سیاسی میان ایران و روسیه افزایش پیدا کرده و باید گفت که پیمان پولی می‌تواند حجم مبادلات دو جانبه را افزایش دهد.

وی اضافه کرد: ازاین‌رو پیشنهاد شد که پیمان پولی تا سقف 300 میلیون دلار و برای یک سال امضا شود و می‌توان از طریق این پیمان بسیاری از مشکلات تبادل کالا میان 2 کشور را مرتفع کرد.

خبرگزاری فارس

10 آبان 1393


مطالب مرتبط :