فهرست بستن

مدیران آمریکایی به اقتصاد این کشور در سال 2016 خوش‌بین نیستند

طبق نظرسنجی‌های Business Roundtable و [1] PwC بسیاری از مدیران آمریکایی معتقدند که سال 2016 یک سالِ بی‌خاصیت‌ دیگر برای اقتصاد آمریکا است! نتیجه‌ی نظرسنجی این است که مدیران اجرائی قصد ندارند در سال 2016 پول بیشتری خرج کنند و این پدیده برای اقتصاد آمریکا اصلاً خوب نیست. وقتی رهبران تجاری به آینده خوش‌بین باشند، روی تجهیزات جدید سرمایه‌گذاری می‌کنند، کارمندان بیشتری استخدام کرده و دست به تحقیق و توسعه‌ی بیشتری برای رسیدن به تولیدات جدید می‌زنند. این حالت در سال آینده و سال‌های بعدی ادامه پیدا می‌کند.

اما الآن، بیزینس راندتیبل[2] پیش‌بینی کرده که سرمایه‌گذاری در سال 2016 با کمبود مواجه خواهد بود. از سال 2009 تا الآن این کمترین میزان بوده است، یعنی زمانی‌که آمریکا هنوز در بحران بزرگ قرار داشت.

«رندال استفنسن[3]»، مدیر اجرائی AT & T (T، Tech30) و رئیس بیزینس راندتیبل اظهار می‌کند: سرمایه‌گذاری در کالاهای سرمایه‌ای، امروز به مرز هشدار رسیده، در صورتی‌که سرمایه‌گذاری می‌تواند استخدام را جلو ببرد، منجر به تولید شده و رشد حقوق را افزایش می‌دهد.

مدیران افسرده

 واشینگتن از رشد جلوگیری می‌کند

استفنسن وضعیت رو به افول اقتصاد جهانی و همچنین واشنگتن را سرزش می‌کند. مدیران اجرائی از اینکه کنگره اخیراً برای اصلاح مالیات شرکت‌ها تقریباً هیچ کار دیگری نکرده است دچار ناامیدی و یأس شده‌اند.

استفنسن می‌گوید: اگر می‌خواهیم رشد واقعی اقتصاد آمریکا را خصوصاً در استخدام نیروهای انسانی ببینیم، واشنگتن به یک رویکرد هوشمندانه‌‌ای برای تنظیم مقررات احتیاج دارد.

او رمز مالیات آمریکا را «غیر قابل رقابت» دانسته و می‌گوید اگر کنگره کاری نکند محتمل است بسیاری از تجارت‌ها از آمریکا رخت ببندند و به نواحی اروپایی یا جای دیگری با مالیات کمتر بروند. شرکت بزرگ دارویی آمریکایی پفایزر (PFE) به‌تازگی دست به اعلان یک معامله‌ی بزرگ برای خرید آلرگان ایرلندی زده که طرح‌هایی را برای انتقال مرکزِ شرکت به ایرلند و استفاده از مالیات‌های کمتر در بردارد.

استفنسن می‌گوید: وقتی شرکت‌هایی دارید که دارند برای فرار از مالیات سیستم آمریکا مکانشان را تغییر می‌دهند، پیام این مسئله این است که جایی از کار اشکال دارد.

کُندی اقتصاد جهانی، عامل بزرگیست!

PwC نیز این بدبینی را در بین مدیران اجرایی بررسی کرده است. این مؤسسه در نظرسنجی اخیرش بین 200 مدیر اجرایی از شرکت‌های خصوصی، متوجه شد اعتماد به سیستم اقتصاد و سلامت اقتصاد جهانی سریعاً رو به کاهش است. تاثیر تنزّل قیمت یوآن چین در ماه آگوست که ماشه‌ی یک تنزّل قیمت را در بازار جهانی چکاند، هنوز روی مدیران اجرائی پابرجاست.

فقط یک‌چهارم از مدیران حاضر در نظرسنجی PwC در حال طراحی سرمایه‌گذاری‌های بزرگ جدید هستند؛ یعنی بیش از 36% در یک‌چهارم قبلی. و فقط بیش از نصف شرکت‌ها می‌خواهند استخدام بیشتری در نیروی انسانی داشته باشند، که این هم از وضعیت قبلی در 2015 کاهش داشته است. اما PwC می‌گوید الآن که سال 2007 یا 2008 نیست. کسی راجع به یک وضعیت بحرانی صحبت نمی‌کند.

PwC می‌گوید: اگر اتفاق وحشتناکی مثل 2007 را پیش‌بینی می‌کردیم، بدبین‌ترین موجود لقب می‌گرفتیم.

پس 2016 احتمالاً یک سال گریز برای رشد که بسیاری به آن در خاک آمریکا و خارج از آن امید بسته‌اند نخواهد بود. بیزینس‌راندتیبل پیش‌بینی می‌کند که احتمالاً سال آینده اقتصاد آمریکا 2.4% رشد خواهد کرد. تقریباً همین درصد در رِنج بسیاری پیش‌بینی‌های دیگر است.

CNN

2 December 2015

۱۱ آذر ۱۳۹۴


[1] Pricewaterhouse Coopers

[2] Business Roundtable

[3] Randall Stephenson


مطالب مرتبط :