فهرست بستن

توقف خلق پول در بازار مالی آمریکا

اقتصاد ایالات متحده آمریکا که از آغاز کار باراک اوباما به‌عنوان رئیس جمهوری این کشور متاثر از بحران جهانی اقتصادی بود، سه دوره تزریق نقدینگی را به پیکره‌ی خود تجربه کرده است. 1393/08/08

بانک مرکزی آمریکا، در پایان نشست دو روزه خود در واشنگتن از توقف کامل خرید ماهانه اوراق قرضه خبر داد. بدین ترتیب جانت یلن، رئیس این نهاد اجرای تدابیر حمایت اقتصادی بانک مرکزی از طریق خرید ماهانه اوراق قرضه را که در سال 2008 و در زمان ریاست بن برنانکی آغاز شده بود را متوقف می کند.

اقتصاد ایالات متحده آمریکا که از آغاز کار باراک اوباما به‌عنوان رئیس جمهوری این کشور متاثر از بحران جهانی اقتصادی بود، سه دوره تزریق نقدینگی را به پیکره‌ی خود تجربه کرده است.

میزان خرید اوراق قرضه بانک مرکزی آمریکا جمعاً به رقم 4 هزار و 500 میلیارد دلار رسیده است.

مقامات بانک مرکزی آمریکا معتقدند به‌دنبال اجرای برنامه خرید ماهانه اوراق قرضه میزان اشتغال‌زایی در کشور افزایش یافته، نرخ بیکاری کاهش پیدا کرده و بخش املاک و مسکن به رونق افتاده است؛ بنابراین محلی برای ادامه اجرای این برنامه باقی نمی ماند. پیش از این نیز بانک مرکزی میزان خرید ماهانه‌ی این اوراق را از 85 میلیارد دلار به 15 میلیارد دلار کاهش داده بود.

بانک مرکزی آمریکا از سال 2008 سه دوره برنامه خرید اوراق قرضه را به مرحله اجرا درآورد. دو دوره اول برای ایجاد ثبات در سیستم اقتصادی کشور اجرا شدند و آخرین مرحله مربوط به شتاب بخشیدن به روند رشد بود.

بانک مرکزی آمریکا می‌گوید این تدابیر موثر بوده‌اند و نرخ بیکاری از رقم 8 درصد به زیر 6 درصد رسیده و اقتصاد کشور رشد داشته است و در اشتغال‌زایی در کشور نیز نقش داشته‌اند اما مخالفان حتی در میان اعضای بانک مرکزی می‌گویند نابرابری موجود بالا رفته، حقوق و دستمزدهای مشاغل ایجاد شده در این زمان بالا نیست و رشد کلی اقتصادی نامنظم بوده است. کلاً طبقه متوسط جامعه هم‌چنان تحت فشار قرار دارد در حالی‌که سهام‌داران ثروتمندتر می‌شوند.

خبرگزاری فارس

8 آبان 1393


مطالب مرتبط :