فهرست بستن

بررسی بدهی و ارزش یورو در اقتصاد اروپا

ما در آمریکا همیشه از شرایط بحرانی اقتصاد خودمان صحبت می‌کنیم اما واقعیت این است که وضعیت اقتصادی اروپا به مراتب بدتر از آمریکا است؛ درواقع، اروپا با یک رکود تمام‌عیار مواجه است که متأسفانه شاید این شروع ماجرا باشد… 1393/08/14

چه‌گونه یک ابرقدرت با وضعیت در حال انفجاری از بدهی می‌تواند موقعیت خود را تثبیت کند؟ در حالی‌که جمعیتش به سرعت در شُرُف پیر شدن است و مصرف‌کنندگانش بیش از آن‌که تولید ثروت کنند در حال مصرف‌کردن هستند. در این حالت بانک‌های بسیار زیادی هم وجود دارند که مانند زامبی‌ها می‌توانند همه‌چیز را یک‌باره نابود کنند.

این‌ها وضعیت ایالات‌متحده نیست؛ بل‌که شرایط اروپا است. منطقه‌ی یورو هم جمعیت بیشتری نسبت به ایالات‌متحده دارد هم اقتصاد بزرگ‌تری در مقایسه با آن، همچنین نظام بانکی وسیع‌تری را در نسبت با ایالات‌متحده داراست.

ما در آمریکا همیشه از شرایط بحرانی اقتصاد خودمان صحبت می‌کنیم اما واقعیت این است که وضعیت اقتصادی اروپا به مراتب بدتر از آمریکا است؛ درواقع، اروپا با یک رکود تمام‌عیار مواجه است که متأسفانه شاید این شروع ماجرا باشد.economic-collaps-of-europe-dollar-euro-exchange-rate

 

«هم‌زمان ارزشِ مبادله‌ی یورو در برابر دلار به‌طور پیوسته در شش ماه گذشته کاهش یافته است و به‌طور چشم‌گیری توان قدرت خرید را در خانواده‌های اروپایی کاهش داده.»

در ابتدا نگاهی به وضعیت بیکاری می‌اندازیم؛ در صورتی‌که آمارهای رسمی صحیح باشند، بیکاری در ایالات‌متحده با نرخ حدود 10 درصد مواجه است. اما وضعیت بیکاری اروپا وخامت‌بارتر است:

فرانسه 10.2%، لهستان 11.5%، ایتالیا 12.6%، پرتغال 13.1%، اسپانیا 23.6% و یونان 26.4%. نرخ متوسط بیکاری در کل اروپا حدود 11.5% است. –البته در دقت این عدد می‌توان شک کرد؛ چون با توجه به نقشه‌ی بیکاری اروپا که با استناد به آمارهای Eurostat و توسط Reuters منتشر گردیده است متوسط نرخ بیکاریِ فصلی را در کشورهای ناحیه‌ی یورو 23.7% محاسبه کرده است/مرکز پایش.- فقدان شغل مناسب دلیلی است که موجب از بین رفتن طبقه‌ی متوسط در کل اروپا شده است و مردم را به کمک‌های دولتی وابسته ساخته.

ملت‌های اروپایی معروف به زندگی با برنامه‌های رفاهی سخاوتمندانه هستند که همین ول‌خرجی‌ها موجب انفجار نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی شده است:

اسپانیا 92.1%، فرانسه 92.2%، بلژیک 101.5%، پرتغال 129%، ایتالیا 132.6% و یونان 174.9%.

economic-collaps-of-europe-deutsche-bank-derivativesبانک‌های اروپایی نیز بسیار شکننده‌تر از بانک‌های آمریکا هستند. برای مثال بزرگ‌ترین بانک در قوی‌ترین اقتصاد اروپا -یعنی آلمان- دویچه بانک Deutsche Bank است. این بانک به‌طور تقریبی 75 تریلیون دلار اوراق قرضه‌ی در معرض فروش دارد که ارزش آن 20 برابر میزان GDP کل آلمان است و این اندازه را هیچ یک از بانک‌های آمریکایی ندارند.

مانند آمریکا عمده‌ی فعالیت‌های اقتصادی اروپا نیز در آتش بدهی در حال سوختن است و بانک‌ها نیاز به تأمینِ بدهی وام‌های مسکن، کارت‌های اعتباری شهروندانِ طبقه متوسط و مشاغل خُرد دارند. متأسفانه بدهی‌های سنگین و ورشکستگی کسب‌وکارهای خرد تا فروپاشی کل اروپا ادامه خواهد یافت.

Michael Snyder

5 November 2014

14 آبان 1393

اصل این مطلب را می‌توانید از این‌جا پی بگیرید.


مطالب مرتبط :