فهرست بستن

شرایط بانک‌های بزرگ آمریکا بحرانی شد!

برخی کارشناسان وال‌استریت پیش‌بینی کرده‌اند که بانک‌های بزرگ آمریکایی در گزارش عملکرد خود نسبت به عملکرد 3 ماهه نخست سال جاری آمارهای ناامیدکننده‌ای را طی هفته آینده منتشر کنند. بنا به گفته این کارشناسان، در حال حاضر بانک‌های آمریکایی بدترین عملکرد خود پس از بحران اقتصادی سال‌های 2008-2007 را طی سال جاری تجربه می‌کنند

نگرانی‌ها نسبت به روند رشد اقتصادی چین در کنار تأثیر ادامه روند پایین بودن قیمت نفت در حوزه انرژی آمریکا و از سوی دیگر نرخ بهره بانکی نزدیک به صفر در این کشور که فعالیت‌های بازار سرمایه را تحت تأثیر قرار داده است از جمله مهم‌ترین چالش‌هایی هستند که بانک‌های آمریکایی با آن‌ها روبرو بوده‌اند.

تحلیل‌گران بازار سرمایه پیش‌بینی کردند که درآمد متوسط شش بانک بزرگ آمریکایی در سه ماهه اول سال جاری 20 درصد کاهش یابد. بر همین اساس بانک گلدمن‌ساکس بدترین عملکرد را در میان این بانک‌ها تجربه خواهد کرد. این مسئله می‌تواند به شدت بر بازار سرمایه آمریکا تأثیر بگذارد چرا که بانک‌های آمریکایی حداقل یک سوم از کل درآمد سالانه خود را در سه ماهه اول سال کسب می‌کنند.

بنا به گفته ریچارد رمس‌دن تحلیلگر ارشد مؤسسه بانکی گلدمن، آنچه که مردم آمریکا را بیش از پیش نگران کرده است احتمال تأثیر این روند بر عملکرد دیگر ماه‌های سال در این کشور است. در حالی بانک‌های آمریکایی تلاش‌های خود برای افزایش کسب سود را گسترش دادند که اعمال قوانین جدید به افزایش هزینه‌های فعالیت‌های مالی در آمریکا منجر شده است.

گلدمن ساکس

کارشناسان اعلام کردند پیش‌بینی‌ها نسبت به عملکرد بانک‌های آمریکا در سه ماهه ابتدایی امسال ناامیدکننده بوده و این بانک‌ها بدترین عملکرد را در ۱۰ سال گذشته تجربه خواهند کرد؛ اوباما روز دوشنبه (23 فروردین) نشست اضطراری با رئیس بانک مرکزی برگزار کرد.

مدیران عامل بانک‌های آمریکایی به سرمایه‌گذاران نسبت به کاهش درآمدهای این بانک‌ها در حوزه‌های مختلف بازار سرمایه‌ی آمریکا هشدار داده‌اند.

بنا به گفته جان گرسپچ مدیر ارشد مالی بانک سیتی گروپ آمریکا این انتظار وجود دارد که درآمد این بانک نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 15 درصد کاهش یابد.

از سوی دیگر موسسه جی‌پی مورگان اعلام کرده است که انتظار می‌رود سرمایه‌گذاری‌های بانکی مرتبط با این بانک بزرگ آمریکایی 25 درصد در سه ماهه نخست سال کاهش یافته باشد.

رویترز در گزارش جداگانه‌ای نوشته است، رئیس جمهور آمریکا طی روز جاری با رئیس کل بانک مرکزی این کشور دیدار خواهد کرد. اگرچه رسانه‌های آمریکایی قصد دارند تا این مسئله را یک اقدام معمول از سوی کاخ سفید جلوه دهند اما به نظر می‌رسد این اقدام اوباما بی‌ارتباط به بحران بانکی ذکر شده نبوده و با هدف تغییر شرایط بازار مالی در این کشور صورت می‌گیرد.

در حال حاضر دولت آمریکا قصد دارد تا با استفاده از اهرم‌های بانکی بازار سرمایه این کشور را تحریک کرده و روند رشد اقتصادی این کشور، خروج از رکود و ایجاد اشتغال را بهبود بخشد. با این وصف، با در نظر گرفتن اینکه کارشناسان بازار سرمایه آمریکا از احتمال ادامه این روند در سال 2016 و رقم خوردن یک سال ناامیدکننده در بانک‌های آمریکایی صحبت کرده‌اند به نظر می‌رسد اقدامات کاخ سفید در زمینه تحریم بازار سرمایه که در قالب افزایش تدریجی نرخ بهره در این کشور بوده است نتیجه‌بخش نباشد و بانک مرکزی این کشور را بر آن بدارد تا قدم‌های آتی خود را بسیار محتاطانه‌تر بر دارد.

خبرگزاری فارس

23 فروردین 1395


مطالب مرتبط :