فهرست بستن

سیل بدهی‌ها

تمام این سطوح تازه‌ی بدهی در آسیا، به طور واضح نشان‌دهنده‌ی یک شوک مالی و تغییر و انتقال اقتصادی در آینده است. هر رخ‌داد بی‌ثبات‌کننده‌ای می‌تواند آسیا را به حاشیه و پرتگاه بکشاند. 1393/05/13

آسیا هم‌چنان از آسیب‌ها و اثرات بحران مالی سال 1997 میلادی رنج می‌برد؛ کاهش قیمت‌های شدید که باعث نابودی در بخش‌های گسترده‌ای از بازارهای تایلند شد ممکن است که دوباره اتفاق بیفتد؟

بازارهای مالی آسیا در حال حاضر در شرف یک رشد سریع و بهبود مناسبی در کسب قدرت خود، ایجاد شفافیت اطلاعاتی و ذخیره‌ی تریلیون‌ها دلار در ذخایر بانکی‌شان هستند. اما با تمام این‌ها آسیا با سه مشکل مواجه است که می‌توانند شرایط را تغییر دهند:

1. فعالیت‌هایی که فدرال رزرو -بانک مرکزی آمریکا- برای بهبود و رشد اقتصادی انجام می‌دهد.

2. ورشکستگی چین

3. انفجار بدهی خانوارها

خطری که فدرال رزرو می‌تواند ایجاد کند به خارج کردن حجم زیادی از نقدینگی بازار برمی‌گردد و هم‌چنین افزایش آسیب‌پذیری چین و انبوهی از بدهی‌هایی که ارزش بررسی‌های دقیق و جامع را دارد.

با توجه به این‌ها می‌توان ادعا کرد که تایلند یک بار دیگر به وضعیت گذشته‌اش دچار می‌شود؛ چراکه بدهی‌اش به سرعت در حال افزایش است، استانداردهای پذیره‌نویسی ارزشی ندارند و وام‌های بدون پشتوانه در حال افزایش هستند.

نسبت بدهی خصوصی تعدادی از کشورهای آسیایی بین 150 تا 200 درصد از درآمد ناخالص داخلی‌شان است؛ کشورهایی که شامل پردرآمدترین‌ها می‌شوند مانند: استرالیا، هنگ‌کنگ، کره‌ی جنوبی، تایوان و البته چین، تایلند و ویتنام.

بحران مالی آسیا«تمام این سطوح تازه‌ی بدهی در آسیا، به طور واضح نشان‌دهنده‌ی یک شوک مالی و تغییر و انتقال اقتصادی در آینده است. هر رخ‌داد بی‌ثبات‌کننده‌ای می‌تواند آسیا را به حاشیه و پرتگاه بکشاند.»

درگیری‌های داخلی تایلند گواه خوبی در ورود آسیا به چرخه‌های رونق و رکود است که از اواخر دهه‌ی 1990 میلادی وجود داشته. نمونه‌ی دیگر هنگ‌کنگ است که از اوایل 2000 میلادی با کاهش حقوق مالکیت مواجه بوده است. هم‌چنین بحران کوچکی در بدهی‌های بدون پشتوانه در کره و تایوان در اواسط سال 2000 میلادی. بحران املاک و مستغلات ویتنام که از سال 2010 شروع شده است.

این سوابق اخطاری است علیه خسارت غیر قابل تحملی که بدهی‌های بالا می‌توانند به آسیا وارد کنند…

Bloombergview

4 August 2014

13 مرداد 1393

اصل این مطلب را می‌توانید از این‌جا پی بگیرید.


مطالب مرتبط :