فهرست بستن

پوتین: تحریم‌های اقتصادی غرب، عامل دلارزدایی از اقتصاد جهان

تحریم‌های غرب علیه کشورها، تمایل آن‌ها را برای تغییر شرایط مالی و اقتصادی حاکم بر جهان تشدید کرده است و این کشورها تمایل دارند تا خود را در برابر هر گونه فشار احتمالی خارجی ایمن کنند؛ او این کار به نوعی بریدن شاخه ای که غرب بر روی آن نشسته است توصیف کرد. 1393/08/08

بنا به گزارش راشاتودی «ولادیمیر پوتین» -رئیس جمهور روسیه- طی سخنانی در سوچی روسیه تأکید کرد «تحریم‌های اقتصادی‌ای که از سوی غرب اعمال می‌شود، اشتباهاتی هستند که دیگر کشورها را به سوی سیاست‌های ضدِ دلاری سوق می‌دهد«. وی افزود تحریم‌های غرب علیه کشورها، تمایل آن‌ها را برای تغییر شرایط مالی و اقتصادی حاکم بر جهان تشدید کرده است و این کشورها تمایل دارند تا خود را در برابر هر گونه فشار احتمالی خارجی ایمن کنند؛ او این کار به نوعی بریدن شاخه ای که غرب بر روی آن نشسته است توصیف کرد.

وی اضافه کرد با اتخاذ سیاست‌های ضد دلاری از سوی کشورها، تکیه این کشورها بر یک قدرت بین‌المللی کاهش خواهد یافت و به همین دلیل ما شاهد افزایش حضور دیگر واحدهای پولی بین‌المللی مانند روبل روسیه و یوآن چین در جامعه بین‌الملل هستیم.

دلارزدایی

طی ماه‌های گذشته بسیاری از کشورها بر کاهش استفاده از دلار در بازارهای بین‌المللی تأکید کرده‌اند. در حال حاضر کشورهایی مانند ایران، چین و روسیه در حال گسترش مبادلات غیر دلاری بین خود هستند.

روسیه با بسیاری از شرکای تجاری خود بر استفاده از روبل به‌عنوان واحد پولی مبادلاتی دوجانبه به توافق رسیده است و در قرارداد گازی 400 میلیارد دلاری با چین نیز مقامات دو طرف بر استفاده از روبل و یوآن برای پرداخت هزینه‌های گاز صادراتی روسیه تأکید کردند.

استفاده از دلار توسط کشورها نه تنها آن‌ها را نسبت به فشارهای احتمالی از سوی غرب آسیب‌پذیر می‌سازد بل‌که با تکیه این کشورها بر دلار به عنوان ارز مرجع بین‌المللی در مبادلات دوجانبه یا چندجانبه، این کشورها ناخواسته خود را در برابر هرگونه بحران اقتصادی احتمالی مانند بحران سال 2007 در آمریکا به مخاطره می‌اندازند.

در بحران‌های اقتصادی سال‌های اخیر به دلیل تکیه کشورهایی مانند مکزیک بر دلار به عنوان ارز مرجع بین‌المللی، این کشورها ناخواسته در مسیر طوفان بحران‌های اقتصادی قرار گرفتند و لرزه‌ها و پس لرزه‌های بحران‌های اقتصادی آمریکا به‌راحتی در دیگر کشورهای وابسته به دلار نیز احساس شد.

خبرگزاری فارس

8 آبان 1393


مطالب مرتبط :