درباره‌ی ما

تحولات اقتصادی در جهان آن‌قدر با سرعت تغيير می‌كنند كه تحليل‌گران اقتصادی در جهان بايد به صورت روزانه اخبار و وقايع مختلف در اين حوزه را رصد كنند تا شايد از تحولات جا نمانند؛ تحولاتي كه نه مردم عادي بل‌كه تحليل‌گران اقتصادي هم از تحليل آن‌ها عاجز مانده‌اند. نبض معيشت و اقتصاد در جهان آن‌قدر تند مي‌زند و آهنگ آن به حدي سريع در حال نوسان است كه بايد هر آن به روند تغييرات چشم دوخت و منتظر اتفاقي غير منتظره بود.

بحران مالي-اقتصادي سال 2007 هم‌چنان ثبات معيشت را در جهان تهديد مي‌كند. تحولات پرشتاب در اين عرصه هر آن ممكن است آرامش ظاهري اقتصاد را دوباره به بحران و آشفتگي بازگرداند. بسياري از تحليل‌گران و آينده‌شناسان، بيش از پيش مراقب افت‌وخيزهاي مستمر در عرصه‌ي معيشت هستند، چرا‌ كه براي آن‌ها مسجل شده فروپاشی اقتصاد با تدوام روند فعلي، هر آن ممكن است نه در قالب يك روند تدريجي، بلكه به عنوان يك اتفاق آني و يك‌باره رخ دهد.

بسياري از مورخان و تئوري‌پردازان در حوزه‌ي تاريخ، فروپاشي تمدن‌ها و امپراتوري‌هاي عظيم و در يك كلمه سيستم‌هاي حكومتي بسياربسيار پيچيده را امري تدريجي و در يك چرخه و فرآيند ارزيابي مي‌كنند. آرنولد تويين‌بي، جيواني باتيستا ويكو، پاول كندي، توماس اشپنگلر و… همه و همه براي امپراتوري‌ها يك چرخه قايلند. تمدن‌ها از نظر آن‌ها مانند دوران حيات انسان كه از كودكي مي‌آغازد و در پيري و كهن‌سالي، عمرش به پايان مي‌رسد داراي يك چرخه‌ي تدريجي ظهور و سقوط است.about-strategic-monitoring-center-for-economic-collapse-960px-in-360px

اما اين پيش‌فرض اشتباه است. مفهوم پيچيدگی و فروپاشي بطلان اين پيش‌فرض را اثبات مي‌كند؛ پيچيدگي و فروپاشی به عنوان دو مفهوم كليدي در ذهن تمدن‌شناسان و آينده‌شناسان مطرح است؛ مفهومي كه پيچيدگي سيستم‌هاي اجتماعي فعلي و فروپاشی ناگهاني و يك‌باره‌ي اين سيستم‌ها را دربردارد. واقعيت اين است كه پايان عمر تمدن‌هاي شناخته شده در طول تاريخ زماني اتفاق مي‌افتد كه هيچ‌كس انتظارش را ندارد. درست مثل يك سكته‌ي قلبي كه به‌يك‌باره رخ مي‌دهد، تمدن‌ها بدون‌ اين‌كه كسي آمادگي داشته باشد آنفاكتوس مي‌كنند.

نظام معيشتي يا به غلط مصطلح نظام اقتصادي جهان نيز از اين قاعده مستثني نيست و مانند هر سيستم پيچيده‌اي ممكن است كه هر آن دچار توقف و فروپاشي شود. توقف و ایست قلبی نظام اقتصادی در جهان در قالب فروپاشی اقتصادی قطعاً مانند توقف سایر سیستم‌های پیچیده ناگهانی و ازقبل اعلام‌نشده خواهد بود.

از این‌رو پایش مستمر این فروپاشی درست مانند اتصال دستگاه کاردیوگرام برای مانیتورینگ ضربان قلب سیستم اقتصادی جهان است؛ پایشی که وب‌سایت کدآمایی قصد دارد در این بخش به آن بپردازد. آن‌چه که در این پایش اهمیت دارد رصد مداوم اتفاقات است؛ اتفاقات و وقایعی که همان‌گونه که گفته شد بسیار سریع درحال رخ‌داد هستند. از این‌رو به هریک از گزاره‌هایی که مطرح خواهد شد به‌صورت موجز و خلاصه پرداخته می‌شود و در این میان موارد مهمی هم وجود خواهد داشت که به تفصیل در بخش اصلی سایت مورد طرح و بررسی قرار خواهند گرفت.