فهرست بستن

ترند فروپاشی اقتصاد جهانی در برنامه‌ی ششم پیشرفت ایران

در بخش یکم این ترندگذاری که به تبیین گزاره‌های جهانی در افق سال 1414 پرداخته، مسئله‌ی «فروپاشی اقتصاد جهانی» به عنوان یکی از مهم‌ترین رئوس، مورد اشاره قرار گرفته است…

ترندگذاری دوره‌ی برنامه‌ی ششم پیش‌رفت که سال‌های 1394 تا 1399 را شامل می‌شود، از سال گذشته (1393) توسط اندیشکده یقین (مرکز برسی‌های دکترینال) ارائه شده است و در انتهای هر فصل نیز مؤلفه‌های آن به‌روزرسانی می‌گردد. در مقدمه‌ی این سند آمده است که:

«ششمین برنامه‌ی پیش‌رفت جمهوری اسلامی ایران مقطع پنج‌ساله‌ی 1399-1394 را در برمی­‌گیرد. برنامه­‌ی ششم پیش‌رفت، وارث پیامدهای مثبت و منفی پنج برنامه‌­ی پنج‌ساله‌­ی قبلی در یک دوره­‌ی 25 ساله است؛ هم­چنین برنامه­‌ی ششم، عمیقاً متأثر از وقایع و تحولات جهانی، منطقه­‌ای و ملّی است که رخ داده یا در حال وقوع است. از این‌رو، ترندهای* برنامه­‌ی ششم، لزوماً باید مبتنی بر پیامدهای برنامه‌های پیشین و تحولات جهانی، منطقه­‌ای و ملی گذاشته شوند.»

این برنامه در 4 بخش اصلی تحت عناوین «گزاره‌های جهانی»، «گزاره‌های بین‌المللی»، «گزاره‌های ملی» و «مخاطرات و افق‌های محتمل جهانی» مشخص شده است که طی آن به اهم مؤلفه‌های تأثیرگذار در برنامه‌ی پیش‌رفت جمهوری اسلامی ایران می‌پردازد.

لذا، در بخش یکم که به تبیین گزاره‌های جهانی در افق سال 1414 پرداخته، مسئله‌ی «فروپاشی اقتصاد جهانی» به عنوان یکی از مهم‌ترین رئوس، مورد اشاره قرار گرفته است؛ و در ویراست دوم، مربوط به اسفند 1393، در صفحه 14 آمده است که:

«اقتصاد دلارپایه­‌ی جهان در سال پایه­‌ی برنامه­ی ششم (1394/2015) بیش از 57 تریلیون دلار بدهی عمومی دارد.

نقشه بدهی جهان

­­­­­­­­­­­­­­­­این عدد که به‌ مراتب از درآمد کل کشورهای جهان بیشتر است، عمدتاً مربوط به اقتصادهای برتر (آمریکا، اتحادیه‌ی اروپا، ژاپن، کانادا، استرالیا و غیره) است و با توجه به نرخ افزایش آن در 12 سال گذشته، پیش­‌بینی می­‌شود در سال 1399 به 72 تریلیون دلار برسد.

بدهی جهانی

سیل انتقادهای جهانی از سوی دانشمندان، روشنفکران، مدیران و سیاست­‌مداران به مدل­‌های اقتصاد لیبرالیستی، موج فزاینده‌­ای یافته است؛ اما آن‌چه حائز اهمیت است، این‌که هنوز الگوی جایگزینی برای لیبرالیسم اقتصادی تبیین نشده است.»

[دانلود یافت نشد]

* واژه‌ی ترند Trend در زبان فارسی به معنی «فرانمای روند» وقایع و تصمیم‌های معطوف به آن است. ترندگذاری از سه مکتب کلی تبعیت می‌کند: مکتب یکم مبتنی بر تبیین وضع موجود؛ مکتب دوم مبتنی بر تبیین وضع مطلوب؛ و مکتب سوم که غایت انگار است، مبتنی بر عاقبت‌نگری در عالم عقبا است.


مطالب مرتبط :