فهرست بستن

بیکاری ساختاری در اقتصاد اروپا

بیکاری ساختاری یعنی نرخ بیکاری در اقتصاد حوزه‌ی یورو، حتی پس از بازگشت به وضعیت سالم، همچنان بالا باقی خواهد ماند.1393/04/16

بسیاری از اقتصاددانان نگران‌اند که بحران مالی یک زخم دائمی بر پیکر بازار کار اروپا به جا گذاشته و میزان بیکاری ساختاری در حوزه‌ی یورو را افزایش داده باشد. بیکاری ساختاری، میزانی از بیکاری است که یک نظام اقتصادی می‌تواند بدون  افزایش نرخ تورم آن را تحمل کند؛ این بدان معناست که نرخ بیکاری در اقتصاد حوزه‌ی یورو، حتی پس از بازگشت به وضعیت سالم، همچنان بالا باقی خواهد ماند.

بر اساس برآورد سازمان همکاری‌های اقتصادی سطح بیکاری ساختاری در 15 کشور حوزه‌ی یورو که عضو سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه‌ای نیز هستند، از 8.5 درصد به 10 درصد افزایش یافته است. دانیل گروس، مدیر مرکز مطالعات سیاست‌های اروپایی نیز در این‌باره گفت: «چشم انداز نامساعد خواهد بود.»

euro-unemployment-big افزایش بیکاری ساختاری به‌خصوص از این جهت مشکل‌آفرین است که این منطقه در معرض تغییرات شدید بافت جمعیتی قرار دارد. اقتصاددانان هشدار می‌دهند که حوزه‌ی یورو در آینده برای پرداخت مقرری به جمعیت سال‌خورده خود با مشکل مواجه خواهد شد.

با این وجود، جوانان اروپایی بیش از همه از این موج بیکاری آسیب دیده‌اند. بنابر اعلام سازمان بین‌المللی کار، از 1.6 میلیون نفری که در کشورهای یونان، ایرلند و پرتغال در فاصله سال‌های 2007 تا 2012 از کار بیکار شده‌اند، سه چهارم سنی بین 15 تا 34 سال دارند. در یونان و اسپانیا، بیش از نیمی از افراد زیر 25 سال جویای کار، بیکار هستند. در ایتالیا، از هر 10 جوان 4 نفر بیکارند.

خبرگزاری تسنیم

16 تیر 1393


مطالب مرتبط :