فهرست بستن

بریکس 2015

گروه بریکس با حذف دلار چند هدف را پیگیری می‌کند. اول این‌که مبادلات خود را از سایه دلار خارج می‌کنند که همین امر می‌تواند به این قدرت‌های اقتصادی در راستای ایجاد یک قطب جدید کمک کند و از سوی دیگر ارزهای ملی خود را تقویت نمایند.

کشورهای عضو بریکس روزبه‌روز در حال نزدیک‌تر شدن به تحقق یکی از مهم‌ترین اهداف خود یعنی حذف دلار از مبادلات تجاری دو یا چندجانبه این کشورها هستند. هند، چین، برزیل، روسیه و آفریقای جنوبی مدت‌هاست که در تلاش هستند تا با ایجاد زیرساخت‌های لازم، شرایط را برای حذف حداکثری دلار از مبادلات خود فراهم کنند. ارزش مبادلات تجاری کشورهای این گروه معادل سالانه 6.14 هزار میلیارد دلار ارزیابی شده است که حدود یک‌پنجم کل مبادلات جهانی را شامل می‌شود.

یکی از مهم‌ترین دلایل تأسیس بانک بریکس نیز همین هدف بود چراکه این بانک می‌تواند پشتوانه خوبی برای ارزهای ملی این کشورها باشد و از آن‌ها در برابر بحران‌های اقتصادی و نوسانات ارزهای بین‌المللی حمایت کند. این کشورها همچنین قصد دارند یک صندوق ذخیره ارزی به ارزش 100 میلیارد دلار را نیز در کنار این بانک تأسیس کند. مهم‌ترین عملکرد این بانک‌ها پشتیبانی از مبادلات بر اساس ارزهای ملی این کشور خواهد بود.بریکس 2015

گروه بریکس با حذف دلار چند هدف را پیگیری می‌کند. اول این‌که مبادلات خود را از سایه دلار خارج می‌کنند که همین امر می‌تواند به این قدرت‌های اقتصادی در راستای ایجاد یک قطب جدید کمک کند و از سوی دیگر ارزهای ملی خود را تقویت نمایند. دوم این‌که با افزایش استفاده از ارز این کشورها حداقل در بین خودشان، حجم استفاده از ارزها در مبادلات جهانی افزایش یافته و در کنار آن اعتبار این ارزها در بازارهای مالی بین‌المللی نیز افزایش می‌یابد. سوم این‌که استفاده از ارز این 5 کشور در مبادلات تجارت خارجی، ازیک‌طرف نفوذ این کشورها را در اقتصاد جهانی افزایش داده و از سوی دیگر ارزش‌گذاری این ارزها را بر اساس شاخص‌های بین‌المللی واقعی‌تر می‌کند.

ادامه حضور دلار در مبادلات این کشورها، نه‌تنها بریکس را در برابر نوسانات اقتصادی آمریکا آسیب‌پذیر می‌کند بلکه این احتمال وجود دارد تا آمریکا و سازمان‌های بین‌المللی تحت نفوذ آن نظیر صندوق بین‌المللی و بانک جهانی، با ایجاد هرگونه محدودیت در دسترسی به دلار از این ارز به‌عنوان سلاحی برای تضعیف روند قدرت گرفتن این کشورها در عرصه اقتصاد بین‌الملل استفاده کند.

ورود بانک بریکس به عرصه بین‌المللی اولاً نیاز این کشورها به تأمین برخی منابع مالی موردنیاز را تأمین می‌کند و ثانیاً می‌تواند به‌عنوان یک پشتیبان برای ارز (کارنسی) این کشورها حتی در عرصه‌های خارج از این گروه نیز فعالیت نماید.

خبرگزاری فارس

23 تیر 1394


مطالب مرتبط :