فهرست بستن

وب‌سایت بدهی‌شمار آمریکا

مدتی است که وب‌سایتی در آمریکا راه‌اندازی شده که به‌صورت روزآمد و لحظه‌ای شاخص‌های اقتصادی ایالات متحده آمریکا را محاسبه کرده و نشان می‌دهد. اهم اعداد در این وب‌سایت مربوط به 3 مورد می‌شود…

مدتی است که وب‌سایتی در آمریکا راه‌اندازی شده که به‌صورت روزآمد و لحظه‌ای شاخص‌های اقتصادی ایالات متحده آمریکا را محاسبه کرده و نشان می‌دهد. اهم اعداد در این وب‌سایت مربوط به 3 مورد می‌شود: بدهی ملی، بدهی کل و بدهی کوتاه‌مدت آمریکا.

بدهی شمار آمریکا

«تصویر وب‌سایت بدهی‌شمار ایالات متحده»

مبتنی بر تعریف وزارت خزانه‌داری آمریکا، بدهی ملی U.S National Debt عبارت است از:

«بدهی دولتی Public Debt معوقه­‌ی آمریکا که نشان­‌دهنده­‌ی ارزش اسمی Face Amount یا اصل مبلغ بدهیِ Principal Amount اوراق بهادار قابل معامله Marketable Securities و غیر قابل معامله Nonmarketable Securities می­‌باشد که هم‌­اکنون منتشرشده و در دست مردم موجود است.»

با توجه به این تعریف، این عدد صرفاً نشان­‌دهنده­‌ی بدهی بخش مالی دولت ایالات متحده محسوب می­‌شود که ناشی از کسر بودجه و به تبع آن برای جبران کسری، ارائه و فروش اوراق بهادار مختلف از طریق بازار مالی و ابزارهای وابسته به آن می­‌باشد. این بدهی­ را نظام سرمایه‌گذاریِ در بازار آزاد با توجه به ابزارها و روش­‌های پیچیده­‌ی دانش مالی Finance ایجاد کرده و متولی آن نیز بازارهای سرمایه و پول هستند که تحت عنوان Money Market و  Capital Marketشناخته می­‌شوند. میزان این بدهی تا این تاریخ حدود 17 تریلیون و 700 میلیارد دلار می‌باشد.

02-us-national-debt

عدد دوم که در بالا به آن اشاره شد بدهی کلی آمریکا U.S Total Debt می‌باشد که همه­‌ی ابعاد و جوانب این کشور را پوشش داده و محاسبه می­‌کند. طبق تعریفی که فدرال رزرو یا بانک مرکزی آمریکا ارائه داده است، U.S Total Debt عبارت است از:

«بدهی کلی ایالات متحده شامل خانه‌­وار Household، تجارت، بازرگانی و مشاغل Business، دولت مرکزی State، دولت­های محلی Local Government، موسسات مالی Financial Institutions و دولت فدرالی Federal Government می‌شود.»

بنابراین این رقم می­‌تواند نشان­دهنده­‌ی تمام بدهی جامعه‌ی ایالات متحده از بدهی­‌های دولتی گرفته تا بدهی مربوط به مشاغل خصوصی و خانواده­‌ها باشد. میزان این بدهی تا این تاریخ حدود 61 تریلیون و 600 میلیارد دلار می‌باشد.

02-us-total-debt

عدد سومی که مطرح شد، بدهی کوتاه‌مدت آمریکاست که U.S Unfunded Liabilities گفته می‌شود و مبتنی بر تعریف فدرال رزرو عبارت است از:

«مجموع بدهی کوتاه‌مدت ایالات‌متحده است که شامل خدمات تأمین اجتماعی، امنیت اجتماعی و خدمات پزشکی می‌شود.»

طبق تعاریف دانش مالی Finance بدهی کوتاه‌مدت، بدهی‌ای است که سررسید یک ساله دارد. میزان این بدهی تا این تاریخ نزدیک به 118 تریلیون دلار می‌باشد.

02-us-unfunded-liabilities

در بخش‌های دیگر از این وب‌سایت بدهی آمریکا از سال 1980 و بدهی هر یک از ایالت‌های آمریکا و مجموع بدهی دیگر کشورهای بدهکار دنیا نیز دیده می‌شود.

این وب‌سایت را می‌توانید از این‌جا پی بگیرید.


مطالب مرتبط :