فهرست بستن

افزایش بدهی دولتی آلمان

یورو نمی‌تواند خود را حفظ کند، بل‌که از طریق سیاست‌های حمایتی (سوبسیدها) حفظ می‌شود. یورو یک واحد پولی موقتی است. یورو نمی‌تواند در درازمدت پایدار و زنده بماند. هرچه‌قدر دلار قدرتمندتر می‌شود به همان اندازه یورو ضعیف‌تر می‌شود. 1393/07/28

پروفسور چارلز بلانکارت Charles Blankart از استادان دانشگاه «هومبولت» برلین و استاد مهمان در دانشگاه لوسرن سوئیس و از اعضای شورای علمی وزارت اقتصاد آلمان، در گفت‌وگو با خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به سوالاتی درخصوص بحران یورو پاسخ داد که اهم بخش‌های این مصاحبه توسط مرکز پایش انتخاب و ویرایش شده که در ادامه آمده است.


 

آیا به نظر شما بحران یورو تمام شده و عواقب این بحران چه بوده است؟

بحران یورو تمام نشده است. خرید اوراق قرضه دولتی با پشتوانه دارایی، توسط بانک مرکزی اروپا تأثیرات منفی دارد. اقدامات بانک مرکزی اروپا  تعادل اقتصادی این اتحادیه را بیشتر برهم می‌زند. بانک مرکزی اروپا دارایی‌های بی‌ارزشی را نگه‌داری می‌کند که پرداخت‌کنندگان مالیاتی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا هزینه بالایی برای آن پرداخت می‌کنند.charles-blankart-euro-crisis

برخی آلمانی‌ها خواستار خروج از منطقه یورو و استفاده از ارز سابق هستند آیا شما این بازگشت را واقع‌بینانه می‌دانید؟

یورو نمی‌تواند خود را حفظ کند، بل‌که از طریق سیاست‌های حمایتی (سوبسیدها) حفظ می‌شود. یورو یک واحد پولی موقتی است. یورو نمی‌تواند در درازمدت پایدار و زنده بماند. هرچه‌قدر دلار قدرتمندتر می‌شود به همان اندازه یورو ضعیف‌تر می‌شود.

آیا سیاست‌های ریاضتی مدنظر آلمان راه‌حل خوبی برای حل این بحران است؟

آلمان با حمایت‌های اعتباری خود از بانک مرکزی اروپا و پرداخت‌های مستقیم به کشورهای بحران‌زده‌ی جنوب منطقه‌ی یورو که هرگز بازپرداخت نمی‌شود، مطالبات غیرقابل وصول خود را افزایش داده و در اصل بر بدهی‌های خود می‌افزاید.

شما اروپا را در پنج سال آینده چگونه ارزیابی می‌کنید؟

متأسفانه اروپا در آن زمان خیلی متفاوت‌تر از امروز نخواهد بود.

خبرگذاری تسنیم

28  مهر 1393


مطالب مرتبط :