فهرست بستن

استیگلیتز: بانک توسعه‌ی بریکس، چالشی آشکار برای نظم جهانی

از آن جا که بحران مالی از ایالات‌متحده آغاز شد، در سطح گسترده انتظاراتی وجود داشت مبنی بر تضعیف مزیت دلار در بازارهای مالی‌ای که بریکس را به تولید و تجارت جهانی پیوند می‌دادند. اما از آن‌جا که اعضای بریکس آن‌قدر ساده‌انگار نبودند که تصور کنند گروه بیست در پی تضعیف دلار است، خود دست به کار شدند و بدین منظور اولین نشست‌شان را در سال 2008 در یکاترینبورگ برگزار کردند.

نشست امسال گروه 20 در استرالیا تحت تأثیر اعلام بانک توسعه‌ی بریکس قرار گرفته است. ماموریت گروه 20 کشور صنعتی این بود که همراه با گروه 7، معماری جدید بین‌المللی را به بازارهای نوپدید تحمیل کنند. تداوم نقش محوریِ ایالات‌متحده محتوای این مأموریت به شمار می‌رفت. در نوامبر سال 2008 به همین منظور سران کشورهای گروه 20 به واشنگتن فراخوانده شدند تا از تبدیل اولین بحران مالی قرن بیست و یکم به بحرانی دیگر مشابه رکود بزرگ دهه ی 1930 جلوگیری کنند. «تعهد به اقتصاد آزاد جهانی» در بیانیه‌ی این نشست در آن روزها هدفی بود که همه با آغوش باز پذیرفتند. در فوریه 2014، وزیران مالی و اقتصادی و رؤسای بانک‌های مرکزی گروه 20 در نشست سیدنی متعهد شدند که موانع سرمایه‌گذاری خصوصی را از میان بردارند و این همان چیزی است که آرزوی ایالات‌متحده برای حفظ نقش خود در اقتصاد جهانی است.

از آن‌جا که بحران مالی از ایالات‌متحده آغاز شد، در سطح گسترده انتظاراتی وجود داشت مبنی بر تضعیف مزیت دلار در بازارهای مالی‌ای که بریکس را به تولید و تجارت جهانی پیوند می‌دادند. اما از آن‌جا که اعضای بریکس آن‌قدر ساده‌انگار نبودند که تصور کنند گروه بیست در پی تضعیف دلار است، خود دست به کار شدند و بدین منظور اولین نشست‌شان را در سال 2008 در یکاترینبورگ برگزار کردند. در سال 2010، با پیوستن آفریقای جنوبی به این بلوک، آنان طرح خود را برای تأسیس بانک بین‌المللی و استقلال از نهادهای مالی مستقر در آمریکا آغاز کردند. این تلاش‌ها هنگامی بیشتر تقویت شد که کنگره آمریکا از دادن آرای بیشتر به گروه بریکس در صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی که در نشست‌های گروه بیست توافق شده بود، امتناع کرد.بریکسژوزف استیگلیتز، برنده‌ی نوبل اقتصاد و اقتصاددان پیشین بانک جهانی، اعلام بانک توسعه‌ی بریکس در فورتالیزه‌ی برزیل را موید چالشی آشکار برای نظم جهانی به رهبری آمریکا دانسته است که بازتاب تغییری اساسی در قدرت اقتصادی و سیاسی جهان است. فیدل کاسترو نیز آن را با مقاومت کشورش در برابر بزرگ‌ترین قدرت امپریالیستی که تا امروز در تاریخ وجود داشته است تداعی کرده و اظهار اطمینان کرده است که ارتقای همکاری و هم‌بستگی با خلق‌ها در رسیدن به توسعه‌ی پایدار و ریشه‌کنی فقر توسط رهبران بریکس یکی از نقاط عطف تاریخ بشری خواهد بود.

دیده‌بان آمریکا


مطالب مرتبط :