فهرست بستن

اروپا در بحران

امروز درحالی‌که بحران اقتصادی ریشه‌هایش را مستقر کرده است، میلیون‌ها اروپایی با ناامنی و تردید درباره آینده زندگی می‌کنند. بی‌چارگی خاموشی در میان اروپائیان در حال گسترش است که منجر به افسردگی، استعفا و از دست دادن امید به آینده شده و همچنین نشانه‌هایی از این بی‌چارگی از طریق تظاهرات و خشونت آشکار گردیده است.

«متفاوت بیندیشید: تأثیرات بشردوستانه‌ی بحران اقتصادی در اروپا[1]» عنوان گزارشی است که 10 اکتبر 2014 میلادی توسط سازمان بین‌المللی جوامع صلیب سرخ و هلال‌احمر [2]IFRC در اجلاس اروپاییِ رُم ایتالیا ارائه شد. IFRC بزرگ‌ترین شبکه بشردوستانه داوطلب‌محور در جهان است که از طریق 187 عضو به 150 میلیون نفر در سال دسترسی می‌یابد. در نیمه اول سال 2013 میلادی این سازمان در سرتاسر اروپا و آسیای مرکزی پایش گسترده‌ای با همکاری 42 جامعه ملی[3] از میان 52 کشورِ عضو انجام داد. گزارشِ انتشاریافته چالش‌های پیش‍روی افراد و جوامع را شرح می‌دهد و اقدامات جوامع ملی صلیب سرخ و هلال‌احمر را در مواجهه‌ی با بحران اقتصادی در اروپا روشن می‌سازد.بحران در اروپا

هدف از تهیه و انتشار این گزارش ترغیب تصمیم‍سازان، رهبران جوامع و درواقع مردم است تا متفاوت بیندیشند و متفاوت عمل کنند و مانع از تبدیل بحران اقتصادی اروپا به بحرانی اجتماعی و اخلاقی شوند. در این راستا IFRC در انتهای گزارش چند توصیه مطرح و تعهدات و اصول اساسی سازمان را بیان می‌کند. گزارش IFRC به چهار زبان انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی و روسی در وب‌سایت رسمی این سازمان منتشر شده است. این گزارش از 8 بخش اصلی تشکیل شده که 5 بخش آن به بررسی 5 ترند (فرانما) پیشِ روی اتحادیه اروپا در مقابله با بحران اقتصادی می‌پردازد؛ عنوان این بخش‌ها عبارت‌اند از:

پس از پنج سال: از شرایط بد به بدتر

ترند یکم: فقرا فقیرتر می‌شوند

ترند دوم: فقرای جدید

ترند سوم: تضعیف سلامت

ترند چهارم: مهاجرت و نقل‌مکان

ترند پنجم: بیکاری

اقدام کردن در مورد بحران

توصیه‌ها و تعهدات

برخی یافته‌های کلیدی گزارش بدین شرح می‌باشند:

 • بحران اقتصادی تعداد افرادی که در فقر زندگی می‌کنند را افزایش داده است.
 • شکاف میان ثروتمندان و فقرا در حال افزایش است.
 • تعداد بیشتری از افراد درخواست کمک‌های غذایی همانند دیگر انواع کمک‌ها را دارند.
 • تأثیرات بشردوستانه‌ی بحران فراتر از هرگونه بهبود اقتصادی به‌خوبی احساس می‌شود.
 • جوامع ملی هلال‌احمر و صلیب سرخ وجود تعداد قابل‌توجهی «فقیر جدید» را گزارش کردند.
 • تعداد افراد با درآمد متوسط مدام در حال کاهش است. تعداد افرادی که در معرضِ خطرِ قرار گرفتن در زیر خط فقر هستند در حال ازدیاد است.
 • جوامع صلیب سرخ و هلال‌احمر ملی به‌طور فزاینده‌ای در حال پاسخگویی به نیازهای داخلی هستند هرچند برخی گزارش می‌دهند که افزایش سرمایه برایشان مشکل‌تر شده است.
 • کاستن از هزینه‌های بهداشت عمومی در دوره‌ی بحران می‌تواند در بلندمدت هزینه بیشتری داشته باشد.
 • کاهش سطوح حواله‌های خارج از کشور نه‌تنها برای افراد و خانواده‌ها بل‌که برای جوامع و کشورها به مشکلی جدی تبدیل شده است.
 • در قلب اقتصادی ایتالیا، 150.000 کسب‌وکار کوچک و متوسط تعطیل شدند که منجر به حجم انبوهی از «فقر جدید» گردیده است.
 • در فرانسه 75 درصد افراد به علت عدم توانایی در پرداخت اجاره، تقاضای غذا می‌کنند.

امروز درحالی‌که بحران اقتصادی ریشه‌هایش را مستقر کرده است، میلیون‌ها اروپایی با ناامنی و تردید درباره آینده زندگی می‌کنند. بی‌چارگی خاموشی در میان اروپائیان در حال گسترش است که منجر به افسردگی، استعفا و از دست دادن امید به آینده شده و همچنین نشانه‌هایی از این بی‌چارگی از طریق تظاهرات و خشونت آشکار گردیده است.

IFRC در اکتبر سال 2009 میلادی اولین گزارش «تأثیرات بشردوستانه‌ی بحران اقتصادی در اروپا» را منتشر کرده بود. در همان مراحل اولیه متذکر شد که باوجود تلاش فراوان جهت تثبیتِ وضعیت اقتصادی کلانِ قاره، به پیامدهای بشردوستانه یا علل ریشه‌ای بحران توجه بسیار ناچیزی شده است. آن زمان هیچ‌کس تصور نمی‌کرد چهار سال بعد همچنان درباره بحرانی اقتصادی صحبت شود. انتظار آن نمی‌رفت که بحران رو به وخامت گذارد و ضربه نامناسبی به افراد آسیب‌پذیر و نیز افراد جدیدی بزند.

اوایل سال 2013 میلادی بار دیگر اقدامات 52 جامعه ملی صلیب سرخ و هلال‌احمر اروپایی در برابر بحران بررسی شد. پیش‌تر می‌دانستند که وضعیت در بسیاری کشورها فقط بدتر می‌شود به‌هرحال برخی پاسخ‌ها آنان را غافلگیر و سراسیمه کرد به‌طوری‌که چالش‌های نگران‌کننده‌ای برجسته شدند.

این مطالعه نمایان ساخت که افراد بیشتری فقیر می‌شوند و فقرا نیز در حال فقیرتر شدن هستند. در مقایسه با سال 2009 میلادی میلیون‌ها نفر بیشتر به دنبال صف‌های غذا می‌گردند و قادر به خرید دارو یا دریافت مراقبت‌های بهداشتی نیستند. میلیون‌ها نفر بیکار هستند و بسیاری از افرادی که هنوز شغل دارند به علت حقوق ناکافی و قیمت‌های سرسام‌آور، با مشکلاتی مواجه هستند. بسیاری از طبقه متوسط جامعه به فقرا تنزل کردند. در فاصله سال‌های 2009 و 2012 تعداد افراد وابسته به توزیع‌های غذاییِ صلیب سرخ در میان 22 کشورِ موردبررسی، 75 درصد افزایش یافته است. درصد افرادی که در هر کشور زیر خط ملی فقر زندگی می‌کنند به‌صورت جدول در گزارش آمده است که بخشی از آن را ملاحظه می‌کنید:table01

افرادی که زیر خط فقر ملی زندگی می‌کنند؛ به‌عنوان درصدی از کل جمعیت کشورها

گزارش IFRC اروپا، جدول شماره 1، ص 14

اثرات بلندمدت این بحران هنوز آشکار نشده‌اند. گزارش نشان می‌دهد حتی اگر در آینده‌ی نزدیک اقتصاد بهبود یابد، مشکلاتِ به وجود آمده تا دهه‌ها احساس خواهند شد. بیکاری به‌تنهایی یک بمب ساعتی است؛ یک‌چهارم کشورهای محدوده صلیب سرخ جهانی در اروپا، آمار بیکاریِ فاجعه انگیزی بین جوانان گزارش می‌کنند که از یک‌سوم آغازشده و به 60 درصد نیروی کار جوان افزایش یافته است. بخشی از جدول مربوط به درصد جوانان بیکار (15 تا 24 ساله) از کل نیروی کار هر کشور را ملاحظه می‌کنید:

table06نرخ بیکاری در بین افراد بیکار 15 تا 24 ساله از بین کل نیروی کار کشورها

گزارش IFRC اروپا، جدول شماره 6، ص 50

IFRC می‌اندیشد که به‌عنوان یک قاره واقعاً چه ضربه‌هایی خورده‌اند و اگر برای این وضعیت مجهز می‌شدند آیا به شرایط امروز می‌رسیدند؟ این سؤال به این دلیل مطرح می‌شود که باوجود ابتکارات دلگرم‌کننده، به نظر می‌رسد پس از پنج سال هنوز شرایط نامساعد به پایان نرسیده است. هرچند برخی کشورها موفق شدند شرایط اقتصادی‌شان را بهبود بخشند، تأثیرات انسان‍دوستانه این بحران چندین سال آینده نیز احساس خواهد شد.

صلیب سرخ و هلال‌احمر IFRC به‌عنوان یک سازمان، متعهد به حمایت از افراد در کوتاه و بلندمدت است. از طرفی خطر تبدیل میلیون‌ها فرد به کمک‌گیرندگانی منفعل را احساس می‌کند؛ برای این منظور ابتدا، اندیشیدن و سپس عمل کردن به شیوه‌ای متفاوت را ترویج می‌کند. طبیعتاً صلیب سرخ و هلال‌احمر پاسخ تمام مسائل را ندارند، اما فرآیند متفاوت اندیشیدن را آغاز کرده‌اند و نیاز به تعهد محکم و پایداری در راستای استراتژی‌های مؤثر و منعطف احساس می‌کنند.

[دانلود یافت نشد]


[1] Think differently:Humanitarian impacts of the economic crisis in Europe

[2] International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies (IFRC)

[3] National Societies


مطالب مرتبط :