فهرست بستن

آماده‌شدن برای بحران اقتصادی آمریکا و شرایط آینده

اکنون کارشناسان در سراسر دنیا هشدار می‌دهند که بحران مالی بزرگ دیگری که می‌تواند به بدی بحران سال 2008 یا حتی به مراتب بدتر از آن باشد در راه است. کسانی‌که برای این دوران آماده نمی‌شوند هیچ عذر و بهانه‌ای نباید داشته باشند… موجی که در سال 2008 پیش آمد، مقدار زیادی از خرابی را به همراه آورد. اقتصاد ما از آن زمان تاکنون بهبود نیافته است. اکنون موج دیگری در راه است؛ اما این موج پایان نخواهد داشت؛ پس از آن امواج دیگری به‌وجود خواهد آمد و سرانجام، این موجی که فرارسیده است تمام راه و روش‌ها را به زیر می‌کشد. 1391/10/21

چگونه مردم باید برای مشکلات آینده آماده شوند؟ من در مورد این موضوع پرسش‌های فراوانی کردم. هنگامی‌که مردم واقعیت‌ها را بررسی می‌کنند، خیلی سخت نیست تا آن‌ها را متقاعد کنی که یک فروپاشی اقتصادی در راه است. اما هنگامی‌که مردم واقعیت را می‌پذیرند، اکثر آن‌ها می‌خواهند بدانند تا چه اندازه می‌توانند خود و اقوامشان را برای دوران سخت آینده مهیا کنند. خب، حقیقت این است که شرایط به این پیچیدگی نیست. بسیاری از مواردی که در سراسر این مقاله مورد بحث قرار می‌گیرد، کارهایی است که به هر حال باید انجامشان دهیم. اکنون زمانِ نمایشِ تجملات یا سفرهای پرهزینه نیست. اکنون زمانِ رفتن زیرِ بارِ مقدار زیادی بدهی نیست. در عوض، همگی باید به اصول برگردیم و همگی باید کاری کنیم تا از سیستم مستقل‌تر شویم. فقط اتفاقی را که پس از سال 2008 رخ داد را به خاطر بیاورید؛ میلیون‌ها نفر آمریکایی، شغل‌ها و خانه‌هایشان را از دست دادند. اکنون کارشناسان در سراسر دنیا هشدار می‌دهند که بحران مالی بزرگ دیگری که می‌تواند به بدی بحران سال 2008 یا حتی به مراتب بدتر از آن باشد در راه است. کسانی‌که برای این دوران آماده نمی‌شوند هیچ عذر و بهانه‌ای نباید داشته باشند.

در جامعه هم احساسات زیادی وجود دارد. بعضی از مردم در جامعه فکر می‌کنند که اقتصاد یک‌باره در حال فروپاشی است و قرار است که تقریباً یک‌شبه از جایی‌که اکنون هستیم به جایی شبیه مابعدِ آخرالزمانِ [1]Mad Max رانده می‌شویم.

خب، این تنها اتفاقی نیست که دارد رخ می‌دهد. ما قصد نداریم هفته آینده در جهانی از خواب بیدار شویم که در آن همه با سرنیزه با یک‌دیگر مبارزه کنیم. مانند هر پدیده‌ی دیگری، فروپاشی اقتصادی هم زمان می‌برد. می‌خواهم آن‌چه که رخ داده، با استفاده از یک مقایسه از ساحل توصیف کنم. وقتی شما یک قصر شنی بزرگ می‌سازید، این قصر شنی با اولین موجی که به ساحل می‌آید کاملاً خراب و نابود نمی‌شود. شبیهِ این اتفاق، برای اقتصاد ایالات‌متحده رخ داده است. این بزرگ‌ترین ساختار اقتصادی در جهان بود که تا به حال دیده شده است و مطمئناً بیشترین کاهشی که تا به حال رخ داده است. اما شرایطی به وجود آمد تا این ساختار سقوط کرد.

قلعه شنی«…قصر شنی با اولین موجی که به ساحل می‌آید کاملاً خراب و نابود نمی‌شود. شبیهِ این اتفاق، برای اقتصاد ایالات‌متحده رخ داده است…»

موجی که در سال 2008 پیش آمد، مقدار زیادی از خرابی را به همراه آورد. اقتصاد ما از آن زمان تاکنون بهبود نیافته است. اکنون موج دیگری در راه است؛ اما این موج پایان نخواهد داشت؛ پس از آن امواج دیگری به‌وجود خواهد آمد و سرانجام، این موجی که فرارسیده است تمام راه و روش‌ها را به زیر می‌کشد. یک روز آمریکا شبیه یک نمایش ترسناک می‌شود و باورش برای ما سخت است که این‌جا همان مکانی است که اغلب ما در آن بزرگ شدیم. اما در کوتاه‌مدت، ما با یک رکود اقتصادی بزرگ روبه‌رو می‌شویم و میلیون‌ها نفر از مردم آمریکا شغلشان را از دست خواهند داد. این پایانِ دنیا نخواهد بود، اما این اتفاقات موجب می‌شود که برخی از افراد احساس کنند که دنیا به آخر رسیده است.

بنابراین وقتی شما برای چه‌گونگی آماده‌سازی صحبت می‌کنید، حقیقت این است که این آماده‌سازی به چه نوع از چارچوب زمانی که درباره آن صحبت می‌کنیم بستگی دارد.  

در بلندمدت، عمل‌کرد بقاگرایان حرفه‌ای Hardcore Survivalists نیز کافی نخواهد بود. در کوتاه‌مدت، کارهایی وجود دارد که همه‌ی ما می‌توانیم انجام دهیم تا آب‌وهوای طوفانی آینده را …

رهایی از قرض

سیستم مالی جهانی به سمت بحران عظیمی می‌رود. درست مانند سال 2008، بسیاری از مردم شغل‌هایشان و خانه‌هایشان را دارند از دست می‌دهند. در چنین موقعیتی، این حس ایجاد می‌شود که تا حد امکان سریعاً سفر کنید؛ یعنی فرار از بدهی.

بعضی از اَشکال بدهی بدتر از موارد دیگر است. بدهی‌های وام رهنی[2] Mortgage debt مضر نیست؛ همه ما نیاز داریم تا جایی زندگی کنیم، و همه نمی‌توانیم کوچ کنیم و فوراً رهن خانه‌هایمان را تسویه کنیم. اما اشکال دیگری از بدهی وجود دارد که کاملاً مهلک و کشنده است. یک نمونهٔ خوب همین بدهی کارت‌های اعتباری است. کارهای بسیار کمی وجود دارد که به خوبی در جراحت امور مالی‌تان مؤثر هستند مانند بدهی کارت اعتباری. برای مثال، طبق حسابگر بازپرداخت کارت اعتباری (در وب‌سایت فدرال رزرو)، اگر مبلغ 6000 دلار با سود 20 درصد در کارت اعتباریتان داشته باشید و هربار حداقل مبلغ را پرداخت کنید، 54 سال طول می‌کشد تا کارت اعتباریتان تسویه شود. در طول این 54 سال، شما 26،168 دلار عوارض نرخ بهره را که موجودی کارت اعتباری است پرداخت خواهید کرد، به علاوه 6000 هزار دلار اصلی که باید بپردازید؛ این محاسبات قبل از هر پاداش یا جریمه‌ای دقیقاً محاسبه می‌شوند. اما بسیاری از آمریکایی‌ها هنوز نمی‌دانند که باید از بدهی کارت اعتباری اجتناب کنند. در حقیقت، یک نفر از هر هفت آمریکایی حداقل ده کارت اعتباری دارد. آخ!

حقیقت این است که در سال‌های آینده احتمال خوبی وجود دارد که ممکن است شما با موقعیتی روبه‌رو شوید که نتوانید درآمد زیادی کسب کنید. بنابراین در حال حاضر شما باید سعی کنید تا هزینه‌هایتان را کاهش دهید. رهایی از بدهی به شما کمک می‌کند تا این کار را انجام دهید.

پس‌انداز پول

تعداد بسیار زیادی از خانواده‌های آمریکایی بدون هیچ نوع سپر مالی کار می‌کنند. بر اساس ارزیابی فعل و انفعالی Interactive survey هریس Harris که در سال 2010 گرفته شد، 77 درصد از مردم آمریکا با چک زندگی می‌کنند. بر اساس یک بررسی جدید، یک نفر از هر سه آمریکایی در صورتی‌که ناگهان کار فعلی‌اش را از دست بدهد، قادر نیست رهن خانه و اجاره ماه آینده را بپردازد. این یکی از دلایلی است که چرا بسیاری از آمریکایی‌ها خانه‌هایشان را از دست دادند و چرا بسیاری از آمریکایی‌ها در سال‌های اخیر زیر خط فقر رفتند. در حقیقت آن‌ها از هیچ تکانه‌گیر مالی برخوردار نبودند.

بحران اقتصادی آمریکا«اکنون کارشناسان در سراسر دنیا هشدار می‌دهند که بحران مالی بزرگ دیگری که می‌تواند به بدی بحران سال 2008 یا حتی به مراتب بدتر از آن باشد در راه است. کسانی‌که برای این دوران آماده نمی‌شوند هیچ عذر و بهانه‌ای نباید داشته باشند.»

سال گذشته، 2.6 میلیون نفر از مردم آمریکا به درون فقر سقوط کردند. از زمانی که دولت آمریکا شروع به حفظ آمار پس از سال 1959 کرده است این بیشترین افزایشی است که ما مشاهده کرده‌ایم. اجازه ندهید این اتفاق برای شما هم رخ بدهد. حداقل، هر کسی باید تکانه‌گیر مالی داشته باشد تا حداقل شش ماه ارزشِ هزینه‌هایش را پوشش دهد. ترجیحاً، شما باید تکانه‌گیر مالی داشته باشید تا از این طریق حداقل یک سال دوام بیاورید. می‌دانم که این یک دستور باورنکردنی است. اما شما ممکن است تعجب کنید که یک خانواده متوسط آمریکایی در طول یک ماه عادی چه‌قدر پول هدر می‌دهد. تقریباً همهٔ ما موجودی‌هایی داریم که می‌توانیم آن‌ها را کاهش دهیم. به من اعتماد کن، در اواسط یک رکود اقتصادی بزرگ واقعاً باید خوشحال باشید که بر روی توده‌ای از پس انداز نشسته‌اید.

دریافت مستقل از سیستم

اگر شما شغلتان را فردا از دست بدهید چه کار می‌کنید؟ آیا درآمد دیگری دارید؟ درآمدتان چه‌قدر است، قبل از این‌که شما خانه‌تان را از دست دهید؟ سوال‌های مهم بسیاری وجود دارد. حقیقت این است که سیستم دارد تحلیل می‌رود و همه باید سخت کار کنیم تا از سیستم مستقل‌تر شویم. پس این به چه معنا است؟

بسیار خب، به جای تکیه بر شخص دیگری که به‌طور نامحدود برای شما کار کند، می‌توانید در اوقات فراغتتان کسب‌وکاری را آغاز کنید. بله، این کار مدت زمان تماشای تلویزیون را کاهش می‌دهد، اما اگر شما روزی شغلتان را از دست بدهید از این‌که هنوز در آینده مقداری درآمد دارید، بسیار خوشحال هستید. روشِ دیگرِ مستقل‌تر شدن، ساختن باغ است. بله، شما می‌توانید در خیابان پرسه بزنید و اکنون تودهٔ عظیمی از مواد غذایی ارزان را خریداری کنید، اما همیشه وضع به همین منوال نخواهد بود.

فروشگاه موادغذایی و تمرکز بر روی ملزومات

ممکن است برای گفتن این موضوع کمی نگران باشم اما حقیقت این است که قرار نیست در سال 2012 در آمریکا قحطی بزرگی رخ دهد. هرچند، این حقیقت به این معنا نیست که نباید مواد غذایی و ضروریات دیگر را ذخیره کنید.

در دوران کهن، اجداد ما موادغذایی را ذخیره می‌کردند؛ این کار برای آن‌ها عادی بوده. این روش مخصوصاً در مواردی که آن‌ها در رکود اقتصادی بزرگی به سر می‌بردند، به کار می‌رفت. هنگامی‌که دوران سختی فرا می‌رسد، شما خوشحال خواهید بود که موادغذایی ذخیره شده دارید. ذخیرهٔ موادغذایی، یک حصار بزرگ در برابر افزایش قیمت‌های موادغذایی است که ما در سال‌های آینده شاهد آن خواهیم بود.

نه، ما نمی‌خواهیم شاهد تورم بیش از حد Hyperinflation در آخر سال باشیم مانند بسیاری از افراد جنجالی که هشدار می‌دهند. اما یک روز شما از این‌که مواد غذایی را برای خودتان و خانواده‌تان ذخیره کردید، واقعاً خوشحال خواهید شد. در هر ماهی که می‌گذرد، ما در جهانی زندگی می‌کنیم که بسیار بی ثبات است. شما هرگز نمی‌دانید که چه زمانی بلایای طبیعی، بیماری‌های مسری، جنگ یا شرایط اضطراری ملی فرا خواهند رسید. این شرایط به تنهایی این حس را به وجود می‌آورد تا شما مواد غذایی و ضروریات اساسی دیگر را که در آینده به آن‌ها نیاز خواهید داشت، ذخیره کنید.

در مقاله قبلی با عنوان «بیست اقلامی که شما در زمان فروپاشی اقتصادی و آغاز بحران اقتصادی بزرگ آینده به آن‌ها نیاز خواهید داشت» من بیست مورد از وسایلی را که شما در صورت یک فاجعه بزرگ، یک شرایط اضطراری ملی یا یک فروپاشی کامل اقتصادی به آن‌ها نیاز خواهید داشت، فهرست کرده‌ام. این‌ها وسایلی است که شما می‌خواهید مطمئن شوید که اکنون آماده هستید، چون پس از شروع بحران برای آماده‌کردن آن‌ها بسیار دیر است.

 1. موادغذایی قابل ذخیره
 2. آب تمیز
 3. پناهگاه
 4. لباس گرم
 5. تبر
 6. فندک یا کبریت
 7. چکمه‌های کوهنوردی یا کفش راحت
 8. یک چراغ قوه و یا فانوس
 9. یک رادیو
 10. تجهیزات مخابراتی
 11. چاقوی نظامی سوئیسی
 12. کالاهای بهداشتی شخصی
 13. جعبه کمک‌های اولیه و سایر لوازم پزشکی
 14. بنزین اضافی (اما خیلی مراقب باشید که چگونه بنزین را ذخیره می‌کنید)
 15. جعبه خیاطی
 16. وسایل دفاع از خود
 17. قطب نما
 18. کوله پشتی کوه‌نوردی
 19. انجمن
 20. نقشه‌ی پشتیبان

در رابطه با آن مقاله، خوانندگان موارد زیر را پیش‌نهاد کردند:

یک چاقوی جنگی k-bar، نمک، باتری‌های اضافی، دارو، اجاق گاز پیک‌نیکی، پروپان، غذای حیوان خانگی، ابزارآلات، چراغ ال‌ای‌دی، شمع، مواد شست‌وشودهنده، هیپوکلریت کلسیم، بسته‌های پلاستیکی (برای محافظت از مواد غذایی)، نقشه‌ی کشورتان، دوربین‌های شکاری، کیسه‌های خواب، تفنگ شکاری، جوراب اضافی، دست‌کش، سکه‌های طلایی و نقره‌ای برای مبادله کالا.

اکنون به بسیاری از این اقلام نیاز نخواهید داشت. اقتصاد قبل از این‌که کاملاً نابود شود، فراز و نشیب زیادی را طی می‌کند. در کوتاه‌مدت، بحران بدهی اروپا، بحران بدهی ژاپن و بحران بدهی ایالات‌متحده را به‌دقت بررسی کنید. در این وقایع شباهت‌های زیادی بین آن‌چه پس از سال 2008 و اتفاقاتی که اکنون رخ می‌دهد وجود دارد و پس از بحران سال 2008 چه اتفاقی رخ داد؟

بی‌کاران خودشان را از پشت‌بام پرتاب کردند؛ بنابراین خودتان را برای این شرایط مهیا کنید. اگر درنهایت بیکار شدید، برای این‌که خود و خانوادتان چه‌قدر دوام خواهید آورد، برنامه‌ریزی کنید. همچنین، وقتی زمانِ چگونگی آماده‌سازی فرامی‌رسد، یک جنبه‌ای وجود دارد که اغلب نادیده گرفته می‌شود.

در طول سال‌های دشوار آینده، ازلحاظ روحی و روانی دوران سختی پیش‌رو داریم و مهم نیست که آمادگی‌های مالی و جسمانی شما چه‌قدر خوب باشد. برخی از مردم خود را برای این شرایط آماده می‌کنند و برخی دیگر خیر. برخی از مردم به‌قدری از ترس تحلیل می‌روند که کاملاً تسلیم خواهند شد. نگذارید که این اتفاق برای شما رخ دهد. هم‌اکنون قلب، روح، ذهن و بدنتان را برای اتفاقاتی که در آینده رخ خواهد داد، آماده کنید. برای افراد ترسو و بزدل، سال‌های آینده تماماً کابوس خواهد بود اما برای کسانی‌که بر ترس غلبه می‌کنند، سال‌های آینده پتانسیلِ یک ماجراجویی بزرگ را دارد.

Michael Snyder

10 January 2012

21 دی 1391

اصل این مطلب را می‌توانید از این‌جا پی بگیرید.


[1]. مکس دیوانه، نام فیلمی اکشن و از نوع آینده‌شناسانه‌ی استرالیایی است که از سال 1979 میلادی تاکنون چند قسمت از آن ساخته‌شده و قسمت جدیدی از آن برای سال 2015 در حال ساخت است/مرکز پایش.

[2]. وام رهنی، وامی است که با وثیقه‌هایی مانند سند مستغلات و منازل تضمین می‌شود/مرکز پایش.


مطالب مرتبط :